Najnowsze wpisy
Zasiedzenie nieruchomości rolnej w 2025 roku. Kluczowe zmiany i terminy.
Rozwód a kredyt hipoteczny – kto spłaca kredyt po rozwodzie? [Poradnik 2025]
Skarga pauliańska a darowizna na rzecz członka rodziny – jak skutecznie odzyskać dług?
Wpis hipoteki w księdze wieczystej pomimo spłaconego kredytu
Podczas próby sprzedaży nieruchomości okazało się, że w księdze wieczystej nieruchomości widnieje wpis hipoteki sprzed 30 lat, jeszcze w dawnej walucie. Dowiedzieliśmy się, że hipoteka stanowiła zabezpieczenie kredytu osoby trzeciej, który został w całości spłacony, a hipoteka ciągle widnieje. Jak rozwikłać ten problem?
Wbrew pozorom rozwikłanie tego problemu nie jest skomplikowane i wymaga jedynie złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki.
Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki. Skoro zatem kredyt, który był zabezpieczony hipoteką ustanowioną na nieruchomości został spłacony w całości, hipoteka również wygasła. Należy pamiętać, że wykreślenie wygasłej hipoteki z księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny. Oznacza to, że stwierdza już zaistniały stan prawny ( w tym przepadku wygaśnięcie hipoteki z chwilą spłacenia kredytu). Jednakże do czasu wykreślenia obowiązuje domniemanie prawne, że hipoteka taka istnieje, co może stanowić przeszkodę przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości.
W postępowaniu wieczystoksięgowym właściciel, który złożył wniosek o wykreślenie hipoteki, powinien wykazać okoliczność spłaty kredytu za pomocą odpowiedniego dokumentu (dowody spłaty, zaświadczenie z banku). W postępowaniu tym, to na wnioskodawcy spoczywa bowiem ciężar wykazania za pomocą odpowiedniego dokumentu, że zabezpieczenie w postaci hipoteki wygasło.
Sytuacja może się skomplikować, jeśli wierzyciel i pożyczkobiorca, na rzecz którego była ustanowiona hipoteka nie będzie dysponował odpowiednim dokumentem lub nie będzie chciał współpracować w dostarczeniu dowodów na spłatę kredytu. Wówczas zainteresowany może wytoczyć powództwo przeciwko wierzycielowi o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, czyli o ustalenie, że hipoteka ujawniona w księdze wieczystej nie istnieje.
Reasumująca, wpis hipoteki, o który martwi się Klient, nie stwarza zagrożenia dla jego prawa własności jednakże wymaga od niego zaangażowania w doprowadzeniu do jego usunięcia.
Podziel się tym wpisem!
