Najnowsze wpisy
Ile mam czasu na przeprowadzenie sprawy spadkowej?
Zasiedzenie nieruchomości rolnej w 2025 roku. Kluczowe zmiany i terminy.
Rozwód a kredyt hipoteczny – kto spłaca kredyt po rozwodzie? [Poradnik 2025]
Zmiana decyzji w toku sprawy rozwodowej – czy i kiedy jest możliwa?
Rozwód to jedna z najtrudniejszych decyzji życiowych. Nie dziwi więc, że zdarza się, iż jedna ze stron – a czasem obie – zmienia zdanie już po złożeniu pozwu. Czy jednak prawo przewiduje możliwość cofnięcia pozwu rozwodowego lub zmiany stanowiska procesowego np. w zakresie orzekania co do winy lub sprawowania pieczy nad dziećmi?.
Czy można cofnąć pozew o rozwód?
Dopuszczalne jest cofnięcie pozwu o rozwód, jeśli obie strony są co do tego zgodne. Zgodnie z art. 203 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, powód może cofnąć pozew, a sąd może umorzyć postępowanie. W przypadku sprawy o rozwód, ważne jest jednak, że cofnięcie pozwu po rozpoczęciu rozprawy wymaga zgody drugiej strony.
Żądanie rozwodu przez stronę pozwaną (art. 439 k.p.c.) wyłącza dopuszczalność umorzenia postępowania na skutek cofnięcia pozwu.
III CZP 59/83 - Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 listopada 1983 r. III CZP 59/83
Cofnięty pozew nie wywołuje skutków prawnych, a jeśli w przyszłości nadal któraś ze stron będzie chciała się rozwieść, może ponownie złożyć pozew o rozwód.
Czy można zmianić żądanie winy w sprawie o rozwód?
W toku sprawy o rozwód można zmianić stanowisko procesowe i zamiast żądania o rozwód bez orzekania o winie zażądać rozwodu z orzeczeniem o winie. Można to zrobić praktycznie w każdym momencie sprawy. Koniecznym jest jednak, powołanie odpowiednich dowodów na poparcie swoich twierdzeń.
Zmiana decyzji może być podyktowana różnymi względami – zarówno emocjonalnymi, jak i praktycznymi.
Zazwyczaj, stony nie podejmują próbę polubownego zakończenia małżńestwa, dlatego skłądają pozew o rozwód bez orzekania o winie. Zdarza się, że stanowisko drugiej sptawy wyrażone w odpowiedzi na pozew, wyzwala chęć wykania winy małżonka i azchodzi konieczność zmiany stanowiska procesowego.
Należy wówczas złożyć pismo procesowe zawierające zmodyfikowane stanowisko i powołać na te twierdzenia dowody.
Żądanie separacji w sprawie o rozwód?
Strona pozwana o rozwód albo separację w tym samym postępowaniu może żądać orzeczenia rozwodu albo separacji, zaś strona pozwana o separację może żądać w tymże postępowaniu separacji albo rozwodu.
Sąd rozstrzyga, zcy udzieli stronom rozwodu czy separacji.
Jeśli zastanawiasz się nad cofnięciem pozwu, modyfikacją żądania lub jesteś w sytuacji, w której druga strona zmienia zdanie – warto skonsultować się z prawnikiem. Pomoże to uniknąć błędów proceduralnych i lepiej zrozumieć konsekwencje prawne każdej decyzji.
Potrzebujesz porady prawnej w sprawie rozwodu? Skontaktuj się z adwokat Justyna Jarentowską doświadczonym adwokatem od rozwodów w Lublinie i okolicach – pomożemy Ci przejść przez ten proces świadomie i z poszanowaniem Twoich praw.
