Najnowsze wpisy
Czy gospodarstwo rolne przekazane za rentę strukturalną wchodzi w skład majątku wspólnego?
Wady sprzętu rolnego - jak odzyskać pieniądze ?
Negocjuj czynsz w umowach o dzierżawę pod wiatraki lub fotowoltaikę - pomogę Ci!
Agroturystyka – wynajem całego domu a wynajem pokoi
Czy wynajmując cały dom, w którym znajdują się pokoje dla turystów, również można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Niestety nie. Wynajmując jednej osobie cały dom, zamiast pokoju, nie zostaną zatem spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie będzie przysługiwało zwolnienie od podatku dochodowego.
Aby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. przepisie, najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych.
W przypadku zawarcia umowy najmu całego domu, nie dochodzi bowiem do przeznaczenia pod wynajem pokoi gościnnych, znajdujących się w budynku mieszkalnym, lecz dochodzi do przeznaczenia pod wynajem całego budynku mieszkalnego, wybudowanego na terenie gospodarstwa rolnego, w którym poza pokojami sypialnymi znajdują się także: salon, kuchnia, łazienka, pomieszczenie do suszenia butów/narciarnia, sauna, jacuzzi pomieszczenie gospodarcze z pralnią. Przedmiotem najmu nie będą zatem pokoje w budynkach mieszkalnych lecz cały budynek mieszkalny.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być umowa o przeznaczeniu na wynajem wszystkich pokoi w danym budynku mieszkalnym, nie zaś całego domu. W przypadku zawierania umów najmu z osobami przybywającymi na wypoczynku, których przedmiotem będą tylko poszczególne, pojedyncze pokoje gościnne lub wszystkie pokoje znajdujące się w budynku mieszkalnym przeznaczonym na cele agroturystyczne (np. salon + trzy sypialnie) położonym na terenie wiejskim, wówczas dochody będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
*****************
Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.
W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.
Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.
Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebooku – Facebook AGRO-PRAWO.
Źródła: zdjęcie: pixabay.com;
Podziel się tym wpisem!