Stwierdzenie nabycia spadku - gospodarstwo rolne
Stwierdzenie nabycia spadku - Gospodarstwo rolne
Zmarł mój dziadek, który miał gospodarstwo rolne. W skład spadku wchodziły grunty rolne, dom z budynkami gospodarczymi i sprzęt rolny. Jeśli ja nie jestem rolnikiem, czy będę mógł odziedziczyć to gospodarstwo jeśli moi rodzice już nie żyją? Kto dziedziczy spadek jeśli jest w nim gospodarstwo rolne? Czy można odziedziczyć gospodarstwo rolne nie będąc rolnikiem?
W pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy doszło do śmierci spadkodawcy, który był rolnikiem. Do spraw spadkowych stosuje się prawo obowiązujące w chwili śmierci spadkodawcy.
W obecnym porządku prawnym istnieje dwa odrębne porządki dziedziczenia spadków, w których skład wchodzi gospodarstwo rolne.
Dziedziczenie spadków otwartych do 13.02.2001 r. (śmierć spadkodawcy do 13.02.2001 r.) należy stosować ogólne zasady dziedziczenia, ze zmianami wynikającymi z art. 1058–1087 Kodeksu cywilnego.
Dziedziczenie gospodarstw rolnych spadków otwartych do 13.02.2001 r. następuje z ograniczeniami. Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
- stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
- mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo
- są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
- są trwale niezdolni do pracy
Wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym powyżej, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć. Jeżeli ani małżonek spadkodawcy, ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych.
Dziedziczenie spadków otwartych od 14.02.2001 r. (śmierć spadkodawcy od 14.02.2001 r.) należy stosować ogólne zasady dziedziczenia z uwzględnieniem art. 1058, 1063, 1067, 1070, 10701, 1079, 1081, 1082 i 1086 Kodeksu cywilnego.
Od 14.02.2001 r. nie obowiązują ograniczenia w zakresie ustawowego i testamentowego dziedziczenia gospodarstw rolnych, a krąg spadkobierców jest ustalany na podstawie ogólnych zasad dziedziczenia. Sąd nie musi badać, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne, a w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku nie wymienia się oddzielnie spadkobierców gospodarstwa rolnego oraz ich udziałów w tym gospodarstwie i w pozostałej części spadku.
Oznacza to, że każdy spadkobierca może odziedziczyć gospodarstwo rolne, bez względu na to, czy jest rolnikiem czy nie.
W zależności od tego, kiedy zmarł spadkodawca będący rolnikiem, odpowiedź na zadane pytanie może być inna.
***
Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.
W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresu prawa rolnego należy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską - adwokat@jarentowska.pl lub kontakt@jarentowska.pl. Możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 785 044 447 lub kontakt przez Formularz kontaktowy.
Źródła: Kodeks cywilny, zdjęcie: pixabay.com;
Hasła: dziedziczenie gospodarstw rolnych Lublin, stwierdzenie nabycia spadku Lublin, prawo rolne Lublin, pomoc prawna dla rolników Lublin, kto dziedziczy gospodarstwo rolne