Najnowsze wpisy
Czy gospodarstwo rolne przekazane za rentę strukturalną wchodzi w skład majątku wspólnego?
Wady sprzętu rolnego - jak odzyskać pieniądze ?
Negocjuj czynsz w umowach o dzierżawę pod wiatraki lub fotowoltaikę - pomogę Ci!
Restrukturyzacja „covidowa” dla rolnictwa – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 z dnia dniu 19 czerwca 2020 r. wprowadziła nowy tryb postępowania restrukturyzacyjnego, stanowiący modyfikację postępowania o zatwierdzenie układu, w skrócie zwaną „restrukturyzacja covidowa”.
Uproszona restrukturyzacja to narzędzie wprowadzone w tak zwanej Tarczy 4.0. Postępowanie ma prowadzić do wynegocjowania z wierzycielami układu, dzięki któremu dłużnik będzie mógł spełnić lub częściowo spełnić ciążące na nim zobowiązania.
Nie ma przy tym znaczenia, czy stan zagrożenia niewypłacalnością albo niewypłacalność przedsiębiorcy powstały w czasie lub w związku z epidemią COVID-19.
Krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego obejmuje praktycznie każdą grupę przedsiębiorców, w tym branże rolną i rolników indywidualnych.
Korzyści płynące z restrukturyzacji są bardzo duże, lecz najistotniejszą jest zawieszenie dotychczasowych postępowań egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi, od dnia dokonania obwieszczenia o otwarciu postępowania do dnia jego zakończenia lub umorzenia. Nowe postępowania egzekucyjne nie mogą być wszczęte.
Postępowanie restrukturyzacyjne jest znacznie uproszczone i nie wymaga skomplikowanego działania po stronie dłużnika. Otwarcie postępowania następuje przez opublikowanie obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a inicjatywa leży tylko i wyłącznie po stronie dłużnika. Dłużnikowi przysługuje prawo zainicjowania postępowania. Otwarcie uproszczonej restrukturyzacji nie jest zależne od decyzji sądu.
W celu ustalenia, czy Twoja sytuacja kwalifikuje się na restrukturyzację covidową, należy skontaktować się z Adwokat Justyną Jarentowska specjalizującą się w prawie rolnym.
*****************
Każdy problem prawny powinien być rozpatrywany indywidualnie. Powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami i zawierają jedynie streszczenie ogólnego zagadnienia.
W celu uzyskania indywidualnej i kompleksowej porady prawnej z zakresupodziału majątku ależy skontaktować się z adwokatem Justyną Jarentowską.
Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące podziału majątku wspólnego zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci pomóc.
Ufam, że odpowiedziałam na Twoje pytania. Jeżeli zainteresował Cię wpis polub moją stronę na facebooku – Facebook AGRO-PRAWO.
Źródła: zdjęcie: pixabay.com;
Podziel się tym wpisem!